Capture the Flag – czy Lucio sprawia problemy?

Capture the Flag – czy Lucio sprawia problemy?

Nowa wersja trybu Złap Flagę cieszy się dużą popularnością, jednak nie mogło obyć się bez problemów. Sprawdźcie, dlaczego Lucio stał się bolączką na trybie CTF.

Capture the Flag 2.0 to najnowsza wersja tego trybu. Wprowadziła ona sporo zmian, które znacząco usprawniły rozgrywki. Od teraz, korzystanie z jakiejkolwiek umiejętności wpływającej bezpośrednio na mobilność bohatera skutkuje upuszczeniem flagi. Ponadto flaga zbierana jest momentalnie i nie trzeba już odczekać kilku sekund, aż nasz bohater ją podniesie. Wszystko wydawało się być do tej pory w miarę zbalansowane, aczkolwiek gracze zdążyli się już dopatrzeć kilku nieporozumień.

Lucio stał się tematem wielu dyskusji na Reddicie i innych forach związanych z Overwatch. Problem leży w jego umiejętności jazdy po ścianach, dzięki której ma on znaczącą przewagę nad resztą bohaterów. Umiejętność odpowiedniego wykorzystania tej zdolności gwarantuje w miarę bezpieczne dostarczenie flagi do miejsca docelowego i uzyskanie punktu. Problem jednak tkwi w prędkości jaką Lucio potrafi osiągnąć podczas przemieszczania się po ścianach. Cóż, jest ona zatrważająca i ciężko jest w jakikolwiek sposób dogonić tego bohatera w celu odebrania mu flagi. Gdyby tego było mało, jego umiejętność zwiększająca pasywnie prędkość poruszania się daje mu dodatkową przewagę, aczkolwiek pamiętajmy, że skorzystanie z jego Potencjometru (E) mimo wszystko spowoduje upuszczenie zebranej wcześniej flagi. Z jednej strony otrzymujemy bohatera zdolnego bezproblemowo dostarczyć flagę do miejsca docelowego, z drugiej jednak strony nie tak łatwo jest przedrzeć się do bazy wroga, by zdobyć cel.

Mimo wszystko wychodzi na to, że Lucio stał się “must have” prawie każdego meczu na CTF. Tak samo było z wieloma innymi trybami, które zmagały się z problemem tzw “wymaganego bohatera”, który miał znaczącą przewagę nad resztą. Wszelkie innowacyjne tryby zawsze wiązały się z kłopotami z balansem, gdyż często okazywało się, iż niektóre postaci sprawdzały się znacznie lepiej od reszty przez co posiadanie ich w drużynie gwarantowało niemal pewne zwycięstwo. Nie inaczej jest ze Złap Flagę, gdzie Lucio stał się najprawdziwszym MVP. Jakie więc należy podjąć kroki zapobiegawcze lub jak zaradzić istniejącemu już problemowi?

Na forach pojawiały się propozycje osłabienia Lucio w tym trybie, a dokładniej ograniczenie jego prędkości poruszania się po ścianach do 100% – czyli jego podstawowej szybkości. Ewentualne dodatkowe procenty fundowałaby jego umiejętność, która pasywnie by go przyspieszała. Rozwiązanie wydaje się być proste, aczkolwiek czy aby na pewno dobre? Czy osłabienie bohatera, który w dobrych rękach potrafi zafundować zwycięstwo będzie prawidłowym posunięciem? Przecież dobrze wiemy, że umiejętne poruszanie się po ścianach jako Lucio wymaga nie lada wprawy i wielu godzin praktyki. Warto więc sprawić, że ciężkie treningi pójdą na marne i nie zagwarantują łatwiejszego zwycięstwa? Czy nie stanie się to demotywujące i odbierze radość z korzystania z nabytych umiejętności?

Gracie Lucio w tryb Złap Flagę? Lubicie Capture the Flag? Zmagacie się z podobnym problemem?

Skomentuj post i wygrywaj nagrody