Czym jest kompozycja Goats w Overwatch?

[mashshare]
Czym jest kompozycja Goats w Overwatch?

Od dłuższego czasu, zarówno w profesjonalnych rozgrywkach, jak i na wielu rangach, dominuje kompozycja “Goats”, inaczej zwane “3-3”. Czym dokładnie są “Goats”, skąd się wzięły i dlaczego Blizzard robi wszystko, aby tę kompozycję zniszczyć?

Zacznijmy od początku – skąd się wziął termin “Goats”? Była to nazwa amerykańskiej drużyny z Open Division, która grała praktycznie wyłącznie czymś, co dzisiaj nazywamy właśnie na ich cześć. Z kolei nazwa drużyny była skrótem od “Greatest of all time”, czyli “Najlepsi gracze wszechczasów.”

Wbrew swojej nazwie, drużyna nie osiągnęła zbyt dużych sukcesów. Z kolei furorę zrobiła kompozycja, którą spopularyzowali. Najpopularniejszy wariant kompozycji “Goats” tworzą trzy tanki i trzy supporty: Reinhardt, Zarya, D.va, Lucio, Brigitte i Zenyatta. Kiedyś zamiast Zena częściej grana była Moira.

Podstawowym założeniem tej kompozycji jest fakt, że wszyscy (poza Zenyattą) poruszają się razem, koło siebie, w ciasnej grupie. W ten sposób tworzy się czołg, który jest w stanie rozjechać wszystko, co stoi mu na drodze.

Po pierwsze, mamy tutaj ogromne ilości hp (dzięki trzem tankom). Po drugie, mamy tutaj dużo leczenia – jeśli wszyscy poruszają się koło Brigitte i Lucio, to te postacie mogą przywrócić naprawdę dużo zdrowia. Po trzecie, pomimo braku postaci ofensywnych, kompozycja ta zadaje ogromne obrażenia, jeśli uda im się skrócić dystans. Po czwarte, mamy potężne ulty, takie jak shatter czy grav.

Wbrew pozorom, granie Goats wcale nie jest łatwe. Wymaga to ogromnej synchronizacji, pracy zespołowej, odpowiedniego zarządzania zdolnościami i bezbłędnego pozycjonowania. Mimo to, oglądanie tej kompozycji w akcji jest dla przeciętnego widza nudne, tak samo jak nudne jest jej granie.

Przykładowy materiał pokazujący grę Goats vs Goats.

Szczególnie ciężkie do oglądania są sytuacje, gdy obie drużyny grają Goats. Wówczas, zanim dojdzie do starcia, oba zespoły “łażą w kółko”, próbując okrążyć przeciwnika lub wymusić błędne zagranie, w efekcie nie dzieje się nic przez kilkanaście sekund. A gdy już dojdzie do walki, to dzieje się wszystko na raz, na ciasnej przestrzeni, nie wiadomo na co patrzeć, a często, mimo użycia wielu ultów, długo nikt nie umiera.

Gracze już od dawna narzekają na metę Goats i chcą, aby Blizzard ją znerfił. Niestety jednak, wygląda na to, że twórcy gry nie do końca wiedzą, jak to zrobić – kilka ostatnich aktualizacji wprowadzały zmiany mające osłabić Goats. Niestety jednak, nadal jest to dominująca kompozycja, na którą nie ma skutecznej kontry.

Niedawno zapowiedziany patch jest jednak nadzieją na poprawę sytuacji. Szczególnie liczymy na nową postać, Baptiste, istnieje jednak ryzyko, że nowy support zamiast osłabić goats, tylko je wzmocni. Mimo wszystko, Blizzard musi jak najszybciej rozwiązać ten problem. Coraz więcej graczy (szczególnie mainów dps) odchodzi z Overwatch do innych tytułów, bo nie sprawia im radości granie Brigitte czy Zaryą.

[mashshare]
Skomentuj post i wygrywaj nagrody