Jeff Kaplan o orientacji Smugi.

Jeff Kaplan o orientacji Smugi.

Blizzard zaskoczył swoich fanów wprowadzając wątek Smugi, która jak się okazało jest odmiennej orientacji seksualnej. W komiksie „Magia Świąt” wychodzi na jaw, że bohaterka ma dziewczynę o imieniu Emily, z którą mieszka, a która nie jest członkiem Overwatch. Wprowadzenie tego wątku było ryzykowne, o czym opowiedział Jeff podczas jednego z wywiadów.

Jedno było jasne – gdy zdecydowano się na ujawnienie tej części historii Kaplan wiedział, że należy zrobić to bardzo ostrożnie i z rozwagą. Kwestia odmienności seksualnej wzbudza niemałe poruszenie w każdej społeczności – ma swoich zwolenników, przeciwników, ale są również osoby, które mają raczej neutralny stosunek do tego tematu. Ryzyko było jednak spore.

Byliśmy pełni obaw z różnych względów. Overwatch ma zasięg globalny… są kraje, w których bardzo trudno rozmawiać na takie tematy, włączają w to również prawne konsekwencje.

Największe obawy dotyczyły piętnowania Blizzarda za wprowadzenie do Overwatch bohatera o innej orientacji seksualnej. Jako firma, która jednak oferuje grę dla społeczności na całym świecie musieli rozważyć, czy odsunie to tą część fanów posiadających mniej nowoczesne poglądy. Na przykład Rosjanie należą do społeczeństw nietolerancyjnych wobec homoseksualistów. Prawo też nie jest łaskawe, a też i przez nie Blizzard nie mógł w tym kraju udostępnić komiksu „Magia Świąt”.

Zespół pracujący nad Overwatch brał to wszystko pod uwagę, ale najistotniejsze było to aby relację Smugi przedstawić odpowiednio realistycznie.

Byliśmy bardziej zaniepokojeni tym czy mamy pewność, że jeśli wprowadzimy ten wątek, to zrobimy to w sposób naturalny. Smuga jest jedyną postacią, której historia jest ściśle związana z tym kim jest jej druga połowa. I tego chcieliśmy się trzymać, bo było to dla nas ważne, a nie chodziło o odhaczenie kolejnej pozycji na liście. Tu chodzi o przedstawienie postaci taką jaka jest, w jej najbardziej naturalny i zwyczajny sposób.

Jaka była zatem reakcja społeczności na tę ciekawostkę? Przez większość historia relacji Smugi i Emily została przyjęta ciepło. Może to zasługa magii świąt. Fanom spodobało się to, że mogli zajrzeć na chwilę do życia tej dwójki jak również podejrzeć innych bohaterów w trakcie przygotowań do świąt. W wytłumaczeniu tego, czemu orientacja Smugi została raczej łatwo przetrawiona przez fanów pomogą wyniki badań C. I. Teng z 2008 roku. Wynika z nich, że gracze online osiągają wyższe wyniki w zakresie otwartości, sumienności i ekstrawersji. Są także są bardziej elastyczni i wytrwali. To sugeruje tym samym że osoby te będą bardziej otwarci i skłonni do zaakceptowania odmienności innych w tym np. przedstawicieli innej orientacji.

Do tej pory nie ukazały się już żadne dodatkowe materiały, w którym moglibyśmy zobaczyć Emily. Cieszy jednak fakt, że Kaplan i Overwatch Team nie idą na skróty w kwestii rozwijania historii swoich postaci ale też nie boją się wplatać trudnych tematów.

A co Wy sądzicie o tym wątku w grze? Uważacie, że było to konieczne i warte ryzyka?

Źródło: http://www.polygon.com

 

Skomentuj post i wygrywaj nagrody