Trwa wydarzenie sezonu Halloweenowa Groza

Szczegóły

Overwatch dyscypliną na Olimpiadzie? Zawodnicy OWL uczestnikami Olimpijskiego Forum Esportowego!

Overwatch dyscypliną na Olimpiadzie? Zawodnicy OWL uczestnikami Olimpijskiego Forum Esportowego!

O esporcie na Olimpiadzie mówi się już od dłuższego czasu. Początkowo MKOL ukierunkowany był tylko na gry sportowe, jednak przed Zimowymi Igrzyskami Olimpijskimi to właśnie Starcraft II grał pierwsze skrzypce. Teraz jest szansa na Overwatch!

Olimpijskie Forum Esportowe z udziałem Komitetu Olimpijskiego oraz przedstawicieli esportowych jest ważnym krokiem dla wprowadzenia gier komputerowych jako nowych dyscyplin olimpijskich. Jednak głównym punktem odbywającego się forum nie będzie kiedy i jakie gry pojawią się na Olimpiadzie, a raczej w jaki sposób tradycyjny sport oraz esport mogą wspólnie angażować swoje społeczności.

Jednak oficjalne forum gdzie będą obecni przedstawiciele MKOL, esportu oraz federacji sportowych Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii i Tajlandii może nieść za sobą daleko idące deklaracje.

To o czym warto wspomnieć to fakt, że wśród zaproszonych przedstawicieli branży esportowej znaleźli się zawodnicy Overwatch League Jacob “JAKE” Lyon z Houston Outlaws i Kim “Geguri” Se-yeon oraz Dyrektor Eventów Globalnych w Twitch.TV Amber Dalton. Nie zabraknie tam również Mike Morhaima, CEO Blizzard Entertainment i Nate Nanzera – komisarza Overwatch League, Nicolo Laurenta – CEO Riot Games, Ralfa Reicherta, CEO ESL, Justina Dellario, Head of Esports w Twitch, Johna Bonini – wiceprezesa Intel czy przedstawicieli Epic Games, twórców Fortnite i serii gier Unreal Tournament.

Jednym z głównych tematów poruszanych na forum będzie przemoc w grach oraz komunikowanie fragów. Przedstawiciele Komitetu Olimpijskiego mają wątpliwości co do sensowności wprowadzania gier, w których jednym z celów jest likwidacja przeciwników, a dodatkowo komunikatów takich jak “killing spree” czy “double kill”. Dodatkowo jak wspomniałem już powyżej Komitet będzie chciał porozmawiać z esportowcami o wspólnym angażowaniu uczestników obu dziedzin.

Przyznam się całkiem bez bicia, że z niecierpliwością czekam na 21 lipca. Podczas forum przedstawiciele obu stron nawet jeśli nie osiągną określonego konsensusu to uzyskają informacje, które pomogą w podejmowaniu decyzji w przyszłości. W tym roku w sierpniu Azjatycka Federacja Sportów Elektronicznych wystartuje ze swoją pierwszą olimpiadą esportową – Jakarta-Palembang Asian Games, a Francja rozważa wprowadzenie gier już w 2024 roku. O tym czy we Francji pojawią się gry dowiemy się dopiero po ogłoszeniu programu imprezy w 2019 roku. Dodatkowo w 2022 roku Esport zostanie dodany do wydarzenia Asian Games w Hangzhou. Jak widać kraje azjatyckie nie patyczkują się czekając na jakiekolwiek ustalenia, a przecierają szlaki dla masowych imprez gamingowych.

Czy jest szansa aby Overwatch stał się dyscypliną olimpijską? Tego nie wiem, ale z pewnością pozwoli to kadrom narodowym na jeszcze większą profesjonalizację, o ile oczywiście rozgrywki będą odbywały się między kadrowiczami, a nie tradycyjnymi organizacjami jak AGO, Kinguin czy Virtus.Pro. Jednak bez względu na to czy będą to kadry narodowe czy organizacje sportowe trzymam mocno kciuki za utworzenie oficjalnych struktur w ramach MKOL.

Chcielibyście aby Mistrzostwa Świata w Overwatch były rozgrywane na Igrzyskach Olimpijskich?

Skomentuj post i wygrywaj nagrody