Płeć piękna w Overwatch, czyli ile kobiet gra w FPS Blizzarda?

Płeć piękna w Overwatch, czyli ile kobiet gra w FPS Blizzarda?

Stereotyp kobiety jako wyłącznie gospodyni domowej lub wzorowej uczennicy został już dawno obalony. Dziewczyny grające w gry nikogo nie dziwią. A jak się okazuje, Overwatch jest dla nich wyjątkowo dobrym miejscem, w porównaniu do innych gier FPS.

Overwatch, czyli pierwsza strzelanka od Blizzarda, cieszy się ogromnym powodzeniem. Jak się okazuje – jest popularna zarówno wśród mężczyzn, jak i kobiet. Statystyki mówią jasno: “według naszych danych, 16% graczy Overwatch to kobiety” – stwierdził Nick Yee. Tym sposobem, otrzymujemy wynik ponad dwukrotnie wyższy niż średnia z gier FPS (7%). To nie lada sukces i wyczyn! QuanticFoundry, czyli firma Nicka zajmująca się analityką, zebrała ankiety od 300 000 graczy. I właśnie z nich szybko wywnioskowano, że tak duży procent społeczności Overwatch stanowi płeć piękna.

16% może wydawać się niezbyt imponującą liczbą. Jednak biorąc pod uwagę ilość wszystkich graczy, którą należy przedstawiać w milionach, wówczas 16% okazuje się być sporym procentem. Tylko spójrzcie na te liczby… Blizzard sprzedał 30 milionów kopii Overwatch, z czego na ten moment ok. 5 milionów graczy stanowią kobiety. Ponadto, Overwatch w porównaniu do innych, zdominowanych przez mężczyzn gier FPS takich jak: Call od Duty lub Battlefield, prezentuje się o niebo lepiej w tej kategorii. Taki wyczyn można śmiało uznać za niewiarygodny sukces Blizzarda.

Wśród tych 5 mln kobiet jest Annette – dwudziestokilkuletnia gamerka z Denver. Na zdjęciu – w cosplayu Symmetry.

Jej nazwa użytkownika to “fevercadence” i ktokolwiek się z nią mierzył, już dawno przekonał się jak dobrym graczem jest Annette. Jej najwyższą rangą w aktualnym sezonie był Diament i zdecydowanie jest się czym chwalić. Co prawda, wśród kobiet można znaleźć wiele bardziej imponujących wyników, lecz Diament to nadal bardzo dobra ranga! Kto powiedział, że kobiety są słabsze w grach? Nie każda dziewczyna gra tylko Simsy, są również te które potrzebują wyżyć się na polu bitwy 🙂

Do gier online głębiej wciągnęła ją grupa znajomych, których poznała w tytule “Second Life“. Jak twierdzi Annette – “Czerpię dużo radości z grania w gry multiplayer, w których po prostu się zakochałam. Overwatch kupiłam od razu po zakończeniu beta testów. Poza tym, w tym tytule jest tak ogromna różnorodność – płci, ras itd., co my cosplayerzy doceniamy najbardziej.” Annette lubi również fakt, iż Overwatch to gra zespołowa, w której sukces zależy od dobrej komunikacji.

Nick Yee twierdzi, iż większość shooterów nie oferuje żeńskich bohaterów. I właśnie ten fakt może być główną przyczyną, dla której Overwatch jest tak popularny wśród kobiet – bo zaprzecza on wszelkim stereotypom!

Kolejnym powodem, który przyciąga kobiety do Overwatch według Nicka jest różnorodność broni. Większość strzelanek posiada różne rodzaje pistoletów, bo w końcu strzelanka powinna być strzelanką, prawda? Jednak Blizzard po raz kolejny zaprzecza błędnym wyobrażeniom i stawia na nietypowe rozwiązania! W Overwatch możemy znaleźć najróżniejsze bronie: od zwykłych pistoletów, przez działka, aż do najnowocześniejszych wynalazków, takich jak Projektor Fotonowy itp. Tak ogromny wachlarz możliwości sprawia, że gra staje się ciekawa i zaskakująca. Poza tym, tak wielka gama broni i ich mechaniki w pewien sposób wyróżnia Overwatch na tle innych shooterów.

Ostatnim aspektem gry, który zdecydowanie przyciąga kobiety, jest klimat i grafika. Większość dziewczyn nie przepada za typowo wojennymi klimatami, gdzie wszystko wokół jest szare i smętne. Tytuł Blizzarda ma do zaoferowania ciekawą i kolorową grafikę, nietypowe i nowoczesne mapy oraz swój własny i niepowtarzalny klimat. Czego chcieć więcej?

Popularność Overwatcha wśród płci pięknej nie powinna być dla nikogo zaskoczeniem. Jest to gra tak różnorodna, że dosłownie każdy się w niej odnajdzie – niezależnie od płci, rasy, seksualności lub wieku. Najwidoczniej Blizzard, stawiając na brak ograniczeń zyskał więcej niż ktokolwiek by się tego spodziewał. W tym miejscu, należy pogratulować odwagi całemu zespołowi, który odpowiadał za proces powstawania tak fantastycznego shootera, jakim jest Overwatch. Brawo!

A Wy, dlaczego gracie w Overwatch? Ile zapalonych graczek znajduje się wśród naszych czytelników? 

Źródło: nwn.blogs.com

Autor grafiki artykułu: kanucone

Kategoria:Aktualności
Tagi:,

Komentarze

 • Maru

  Uwielbiam, gdy pisze się o kobietach jak o innym gatunku.

  • SasayakiYuki

   Czyli rozumiem, że w żadnym wypadku nie wolno wyszczególniać damskiej części graczy, nawet jeśli chodzi o pozytywy?

   • Arathriel

    Oczywiście że nie. Rozpieszczaj, wzleci taka ponad wyżyny, będzie się miała za nie wiadomo kogo i zapomni o swej podstawowej roli na tym świecie. :v xDDD

   • Maru

    Można, ale byłoby fajniej, gdyby wyróżniało się damską cześć graczy za jakieś osiągnięcia, a nie za sam fakt że istnieją.
    “Wow, baby też mogą grać w gry? No kto by pomyślał, hihihi” – tak mniej więcej można skrócić wszystkie teksty o graczkach na portalach growych.
    Serio, sensacją może to było 17 lat temu, ale nie dziś.

  • Kelly

   Bo kobiety to tak jakby inna płeć, a utarło się ,że to faceci grają w gry

   • Maru

    Co ma płeć do gatunku?

Powiązane artykuły