Podstawy gry w Overwatch

Podstawy gry w Overwatch

Dopiero zaczynasz grać w Overwatch ale ne wiesz co z czym się je? Widziałeś/aś dziesiątki filmików, które coś tam powiedziały ale nie do końca wyjaśniły istotę rozgrywki? W takim razie ten poradnik jest przygotowany specjalnie dla Ciebie. Postaramy się w nim przybliższyć wszelkie aspekty rozgrywki w Overwatch dzięki czemu łatwiej będzie Tobie zacząć grę i przede wszystkim – nie zirytować drużyny. Od razu zaznaczamy, że jest to poradnik dla początkujących.

 1. Opis gry
 2. Postacie i role w Overwatch
 3. Dobór postaci
 4. Tryby gry

Opis gry Overwatch

Overwatch-history

Zacznijmy od podstaw. Overwatch to FPS – strzelanka z widoku pierwszej osoby, w dodatku sieciowa strzelanka bez trybu single player. Zatem rozgrywka bez połączenia z internetem będzie niemożliwa. Overwatch jest bowiem grą drużynową, w której współpraca drużyny i odpowiedni dobór postaci jest kluczowym czynnikiem osiagnięcia zwycięstwa. Nie ma tutaj miejsca na indywidualizm. Komunikacja między graczami ma duże znaczenie w przypadku nękania przeciwników i zdobywaniu przewagi.

Wydarzenia opisane w grze mają miejsce w niedalekiej przyszłości – ot kilkadziesiąt lat do przodu gdy ludzkość rozwinęła sztuczną inteligencję do momentu, w którym postanowiły zbuntować się przeciwko swoim twórcom. Tak dochodzi do pierwszej wojny omnicznej między ludźmi i robotami, a ludzkość by bronić się tworzy wyspecjalizowaną jednostkę bojową Overwatch, której celem jest zakończenie konfliktu i zaprowadzeni porządku na świecie. Jednak świat stoi na granicy kolejnego kryzysu i Overwatch jest znowu potrzebne.

Szczegółowe informacje dotyczące wątku fabularnego znajdziecie w specjalnie przygotowanym w artykule Fabuła Overwatch.

Postacie i role w Overwatch

overwatch-heroes

Overwatch to gra drużynowa. Nie może w niej brakować bohaterów, których do dyspozycji mamy aż 23. Każdy z nich prezentuje zupełnie inne umiejętności i na każdego znajdzie się odpowiedni counter. Postacie zostały podzielone na cztery klasy:

 • Atakujących
 • Obronę
 • Tank
 • Support

Każda z tych grup posiada kilku bohaterów, których można wybrać na początku gry. Bohaterów przedstawimy w dużym skrócie jednocześnie linkując do odpowiednich obszernych artykułów w ramach naszego serwisu.

Bohaterowie Atakujący

Każdy lubi być w ofensywie. Każdy lubi zabijać w grze jak największą liczbę przeciwników i zdobyć miano najlepszego strzelca. Dlatego też Overwatch zaoferuje następujących bohaterów ofensywnych:

 • Genji – samuraj pochodzący z rodu Shimada. Jego ciało w większości pokrywa cybernetyczna zbroja, która utrzymuje go przy życiu. Jest bardzo zwinny, szybki a przede wszystkim idealnym bohaterem nękającym wrogów na tyłach. Posługuje się shurikenami i mieczem samurajskim. Dowiedz się więcej o Genjim.
 • McCree – zbuntowany rewolwerowiec, który teraz działa po jasnej stronie. Posługuje się przerobionym Coltem, którym wymierza sprawiedliwość w samo południe. Powolny ale zadający duże obrażenia. Ma możliwość uników i stunowania przeciwników. Dowiedz się więcej o McCree.
 • Pharah (Fara) – córka członkini rozwiązanej organizacji Overwatch przed laty. Żołnierz posługujący się wyrzutnią rakiet. Bardzo groźna z bliska, zadaje duże obrażenia obszarowe. Wymierza sprawiedliwość prosto z nieba. Dowiedz się więcej o Pharah.
 • Reaper (Żniwiarz) – były dowódca Overwatch, a później Blackwatch. Duch, która potrafi się teleportować i pod postacią zjawy znikać za plecami przeciwników. Posługuje się dwoma potężnymi shotgunami, którymi może doprowadzić do wirującej śmierci całej drużyny. Dowiedz się więcej o Reaperze.
 • Soldier 76 (Żołnierz 76) – były dowódca Overwatch. Dziś mroczny wędrowiec, który wymierza sprawiedliwość, wykradając prototypy broni z zamkniętych baz Overwatch. Typowy żołnierz z granatnikiem i speed boostem. Dowiedz się więcej o Żołnierzu 76.
 • Sombra – Najbardziej wyczekiwana bohaterka. Hakerka, która ma możliwość teleportacji, usuwania się w cień oraz pozbawiania umiejętności wrogich bohaterów. Dowiedz się więcej o Sombrze.
 • Tracer (Smuga) – chyba najbardziej rozpoznawalna postać w grze. Szybka, zwinna a do tego zagina czasoprzestrzeń dzięki czemu może cofnąć się w czasie. Idealna do walki na plecach wroga. Dowiedz się więcej o Tracer.

Bohaterowie defensywni

Na każdej mapie potrzebni są bohaterowie, którzy będą skutecznie powstrzymywać atakujących i ich kontrować. Grupa ta jest już bardziej zróżnicowana niż poprzednia ponieważ w głównej mierze składaja się ze specjalistów znanych z innych gier moba.

 • Bastion – omnik, który szuka ukojenia i spokoju. Bardzo śmiertelna broń bojowa po przekształceniu w Wartownika bądź Czołg. A jedyne na czym mu zależało to pokój. Dowiedz się więcej o Bastionie.
 • Hanzo – brat Genji’ego, po części odpowiedzialny za jego aktualny wygląd. Porzucił ród Shimada szukając odkupienia. Bardzo dobry łucznik, zadający ogromne obrażenia. Bardzo mobilny. Dowiedz się więcej o Hanzo.
 • Junkrat (Złomiarz), postanowił zejść na złą drogę gdy jego ziemie zostały skażone przez bezduszne korporacje. Zostawia pułapki oraz miny przez co może od razu zabić przeciwnika. Dowiedz się więcej o Złomiarzu.
 • Mei – wyjątkowo spokojna i ciepła bohaterka. Ale to tylko przykrywka przed jej mrożącym krew w żyłach miotaczem endotermicznym. Idealna do spowalniania wrogów i blokowania przejść. Dowiedz się więcej o Mei.
 • Torbjörn – szwedzki wybitny mechanik. Zapewni drużynie dodatkowy pancerz i wieżyczkę, która zada znaczne obrażenia przeciwnikom znajdującym się w jej pobliżu. Dowiedz się więcej o Torbjörnie.
 • Widowmaker (Wdowa) – specjalistka, doskonały snajper. Infrawizja pozwala jej widzieć przeciwników za ścianami, a karabin snajperski może przekształcić w szybki karabinek maszynowy. Dowiedz się więcej o Widowmaker.

Tank

Grać bez tanka oczywiście się da. Jednak gra z tankiem w drużynie przybliża nas do zwycięstwa. A potężna postać jest ciężka do zabicia i potrzeba do tego więcej niż jednego przeciwnika. Gra wyróżnia kilku zróżnicowanych bohaterów, którzy charakteryzują się zupełnie innym cechami jak i rolą w byciu tankiem. Np. Reinhardt jest postacią, której jedynym zadaniem jest pchanie zespołu do przodu i wspieranie go za pomocą tarczy elektromagnetycznej absorbującej wszystkie fizyczne pociski. Z kolei zadaniem Winstona poza ochoną współzawodników Emiterem Osłony jest bohaterem bardziej ofensywnym.

 • D.Va – jest rozbudowaną postacią, która może walczyć zarówno dosiadając mecha jak i bez niego. Dzięki walce pod postacią mecha może bardzo szybko wznieść się w powietrze. Dowiedz się więcej o D.Va.
 • Reinhardt – potężny bohater w pancerzu, którego zadaniem jest obrona sojuszników jak i szarżowanie z młotem w stronę przeciwników. Wytrzymały kawał byka. Dowiedz się więcej o Reinhardt’cie.
 • Roadhog (Wieprzu) – kawał miśka, który lubi przyciągać do siebie przeciwników i wysyłać w nich salwy złomu. Dowiedz się więcej o Roadhogu.
 • Winston – mobilny bohater, który dzięki silnikom odrzutowym może przemieszczać się po mapie. Broń krótkodystansowa i gdy się wkurzy robi niezły bałagan. Dowiedz się więcej o Winstonie.
 • Zarya (Zaria) – jak to mawiają kawał baby. Broń laserowa i możliwość włączania bariery na sobie i sojusznikach tworzą bardzo wytrzymałe wombo combo. A dzięki uderzeniu grawitonowemu może ściągnąć w jedno miejsce wielu przeciwników. Dowiedz się więcej o Zarii.

Bohaterowie Supportowi

W grach drużynowych zawsze potrzebujemy medyków. Ale Overwatch to nie tylko bohaterowie, którzy nas leczą. Boostują szybkość, atak jak i osłabiają przeciwników. Nie brakuje również maszyn teleportujących oszczędzających nasz czas.

 • Ana – Matka Pharah, snajperka, która swoim karabinem leczy jak i zadaje obrażenia. Ma możliwość boostować sojuszników oraz blokować możliwość leczenia przeciwników. Dowiedz się więcej o Anie.
 • Lucio – ofensywny bohater wsparcia. Bardzo łatwo przełącza między przyspieszeniem wszystkich sojuszników w pobliżu na globalne leczenie. Odrzuca pobliskich wrogów i zapewnia berierę dźwiękową absorbującej wszelkie obrażenia. Dowiedz się więcej o Lucio.
 • Mercy (Łaska) – jest typowym bohaterem wsparcia. Główne zadanie – leczenie bohaterów bądź boostowanie obrażeń. Minusem jest możliwość jednoczesnego leczenia/boostowania tylko jednej postaci. Wskrzesza poległych. Dowiedz się więcej o Mercy.
 • Symmetra jest bohaterem, którego głównym zadaniem jest rozstawianie wieżyczek laserowych oraz wzmacnianie bohaterów tarczami elektromagnetycznymi. Zadając stale obrażenia jej atak rośnie. Umożliwia teleportowanie się drużyny. Dowiedz się więcej o Symmetrze.
 • Zenyatta skutecznie osłabia pojedynczych wrogów rzucając na nich kule osłabienia. Ma możliwość leczenia jak i dokonania transcendencji, podczas której nasi bohaterowie stają się przez moment nieśmiertelni. Dowiedz się więcej o Zenyattcie.

 

Dobór postaci

ScreenShot_15-12-01_22-57-11-000

Wbrew pozorom jest to kluczową rola. I nie, nie wybieramy tu na starcie dobrych counterów bo aby to wiedzieć trzeba zobaczyć przeciwników.  Na początku meczu starajmy się dobrać naszego bohatera pod drużynę. Dlatego jeśli widzisz, że w drużynie brakuje tanka lub supportu po prostu go weź. Gra ma większy sens gdy poszczególni gracze będą uzupełniać się, a nie targować o to kto kim ma grać. Dlatego też drużyna zawsze powinna zawierać przynajmniej jednego supporta, jednego tanka i w zależności od tego czy atakujemy czy się bronimy pozostały wybór przeznaczyć na napastników i obrońców. Często dobrą taktyka jest posiadanie aż dwóch tańców przy czym jednym z nich jest zawsze Winston lub Reinhardt.

Musimy pamiętać, że bez odpowiednio dobranego DPSu nie będziemy w stanie wygrać meczu dlatego też wybór przynajmniej 2-3 zawodników ofensywnych jest wręcz zalecane.

Jeśli dopiero zaczynacie swoją przygodę w Overwatch warto skupić się na wyborze następujących bohaterach:

 • Żołnierz 76 – jest to klasyczna postać z karabinem, do której przyzwyczają się wszystkie postacie grywające w Battlefield czy Call of Duty.
 • Reaper – postać, która jest doskonałym strzelcem w walce z bliskiej odległości w starciach bezpośrednich raczej ciężko będzie nie trafić w przeciwnika.
 • Bastion – ma możliwość przełączania się na tryb działka.
 • Mercy – podstawowa postać lecząca, która ma również możliwość boostowania obrażeń zadawanych przez naszych bohaterów.

W przypadku pozostałych postaci bardzo ważnym aspektem będzie poznanie mechanik poruszania się oraz wykorzystania ich szybkości jak i sposobu strzelania. Dla przykładu Tracer jest bardzo szybką postacią i możliwości teleportacji i cofnięcia się w czasie. Wbrew pozorom nie jest to proste na początku.

Ważną wskazówkę w doborze kompozycji bohaterów podpowiada sam Blizzard. W grze po prawej stronie zawsze będzie się nam wyświetlała informacja kogo brakuje do standardowej dobranej kompozycji. Gdy kogoś brakuje zmieńcie postać na taką jaką zaleca nam gra. Pamiętajcie, że postacie możecie zmieniać za każdym razem gdy zginiecie bądź powrócicie na swój respawn.

Dobór postaci i counterów na przeciwników nie jest prostym zadaniem jednak zapewniam Was, że z czasem nie będzie Wam to sprawiało żadnego problemu. Kluczem jest nauka postaci i zebranie informacji, kim można łatwo powstrzymać. Zestawienia takie przedstawiliśmy w artykułach dotyczących poszczególnych bohaterów – sprawdźcie i powiedzcie nam czy się z nimi zgadzacie!

Tryby gry

Overwatch w swoich zasobach posiada aktualnie cztery tryby gry, które wybierane są w każdej rozgrywce losowo. Nie wprowadza to nudy i powoduje, że z jeszcze większym zacięciem wszyscy starają się wygrać mapę. a wtedy zaczyna się prawdziwa zabawa. Do trybów tych można zaliczyć: Ładunek, Przejęcie punktu, Hybrydowa oraz Kontrola mapy.

Eskorta

Tryb ten polega na dostarczeniu przez bohaterów ładunku z punktu a do punktu b znajdującego się przy respawnie drużyny broniącej. Aby przeprowadzić ładunek bohaterowie muszą znajdować się przy nim aby mógł ruszyć. Bardzo ważne jest aby przynajmniej jeden bohater znajdował się przy ładunku dzięki czemu będziemy zbliżać się do osiągnięcia celu. Co bardzo ważne im więcej bohaterów tym szybciej nasz ładunek będzie się poruszał. Jest tu jednak mały haczyk – maksymalna prędkość ładunku osiągana jest przy 3 bohaterach. W przypadku gdy dojdzie do starcia w okolicach ładunku, ten zatrzyma się i dopiero gdy rozprawimy się z przeciwnikiem będzie można go ruszyć dalej. Dodatkowo jeśli przy ładunku nie będzie się znajdował nikt z drużyny atakującej ładunek po prostu się zatrzyma i po chwili zacznie cofać.

Mapami rozgrywanymi w tym trybie są: Route 66, Dorado, Watchpoint: Gibraltar.

Szturm

Celem tego trybu jest przejęcie kontroli nad dwoma punktami na mapie. Drużyna atakująca ma za zadanie przejąć kontrolę nad punktem i utrzymaniem go przez kilka sekund. Gdy punkt A zostanie zdobyty drużyna atakująca musi zdobyć punkt B. Gdy jednak drużyna broniąca dostanie się na punkt w trakcie przejmowania, czas potrzebny na zdobycie punktu wydłuża się do momentu gdy drużyna atakująca rozprawi się ze wszystkimi przeciwnikami.

Mapami rozgrywanymi w tym trybie są: Hanamura, Temple of Anubis, Volskaya Industries.

Hybryda

Tryb hybrydowy jest mieszanką Przejęcia punktu i Ładunku. Drużyna atakująca ma za zadanie przejąć punkt, na którym znajduje się ładunek, a następne transportować go do miejsca końcowego.

Mapami rozgrywanymi w tym trybie są: King’s Row, Numbani.

Kontrola mapy

Zasady funkcjonowania tego trybu są podobne jak King of the Hill w innych grach. Drużyny startują w tym samym momencie i kierują się do pierwszego punktu. Po minucie od startu mapy pierwszy punkt kontrolny zostaje odblokowany i drużyny mają na celu przejęcie punktu i jego późniejsze utrzymanie. Drużyna, która przejęła punkt musi dotrwać do 100% licznika aby wygrać rundę. W szybkiej grze gramy do 2 zwycięstw natomiast w grze rankingowej do 3 zwycięstw.

Mapami rozgrywanymi w tym trybie są: Lijang Tower, Nepal i Ilios.

 

Skomentuj post i wygrywaj nagrody