Jakie role i postacie mainują gracze Overwatch? – ankieta na reddicie

Jakie role i postacie mainują gracze Overwatch? – ankieta na reddicie

Około miesiąc temu użytkownik TrapzoidSteve opublikował wyniki ankiety, którą wcześniej zamieścił na reddicie. Miała ona na celu sprawdzenie jakiej płci są gracze oraz czym grają w rozgrywkach rankingowych. Ciekawi wyników?

Zanim jednak przedstawię wyniki ankiety, to chcę wspomnieć, jakie pytania otrzymywały osoby uzupełniające. Poza wybraniem płci oraz swoich mainów, gracze byli pytani o rolę, w której czują się najlepiej. Mogli oczywiście nie odpowiadać na pytania, gdy mieli tylko jednego maina, bądź jeśli podczas rozgrywek dostosowują się do drużyny. A teraz przejdźmy do wyników.

Zacznijmy od płci społeczności. Na 541 wypełniających, mężczyzn było 427 (78,9%), a pozostałe 109 osób (20,1%) to kobiety, co tylko potwierdza, jak wiele przedstawicielek płci pięknej gra w Overwatcha.

Teraz pomówmy sobie o mainach społeczności:

 • W przypadku panów TOP 3 prezentuje się następująco: Lucio (22%), D. Va (16,1%), Ana (15,5%). Natomiast najrzadziej wybierane mainy to Bastion (1,4%), Torbjorn (2,3%), Hanzo/Wdowa (3%).
 • Natomiast w przypadku pań TOP 3 wygląda tak: Łaska (46,8%), D. Va (36,7%), Lucio/Zeniatta/Ana (14,7%), a najrzadziej wybierane mainy to Wieprzu (0%) i Genji/Żniwiarz (0,9%).

Wydaje mi się, że jeśli chodzi o dziewczyny, to zaskoczenia zbytniego nie ma. Co innego u chłopaków, bo aż ponad 37% ankietujących mainuje supporta. To szczególnie dziwi, bo przykładowo ja w swoich grach nie widzę, by ktoś od razu wybierał Lucia przy rozpoczęciu gry. Mało tego nasz drogi Hanzo jest na 3 miejscu od końca pod względem liczby mainujących osób.

Ale to nie koniec niespodzianek. Pozostały nam jeszcze role, jakie wybierają gracze. Większość mężczyzn zaznaczyło, że podczas gry dostosowują się do drużyny (66%). W przypadku wybierania preferowanej roli najwięcej było osób grających supportami (32,7%), potem DPSami (19,2%), a najmniej tankami (17,3%). Pozostali (30,8%) nie zaznaczyli nic, co może oznaczać, że mimo wszystko nie preferują konkretnej roli i są tzw. flexami. Wyniki u kobiet wyglądają podobnie co u mężczyzn. Ponownie większość osób (66%), to flexy. Gdy przychodzi co do preferowanej roli, to dominują supporty (35%), następnie tanki (10,1%), a na końcu są DPSy (7,3%). Dla mnie te wyniki są dość zaskakujące, bo dla przykładu w moich grach to ja jestem tym, który ma się dostosowywać do drużyny, jeśli wcześniej nie uda mi się wybrać jakiegoś tanka.

Co dają nam do zrozumienia wyniki tej ankiety? Przede wszystkim potwierdza ona, jak dużą częścią społeczności Overwatcha są dziewczyny, a one najczęściej mainują Mercy. Zaskakuje, że najczęściej gracze pełnią rolę flexa, co w przypadku mężczyzn zaprzecza krążącym stereotypom. Najbardziej interesujące jednak jest to, że zarówno chłopaki, jak i dziewczyny, w przypadku wybrania preferowanej roli, decydują się grać lekarzami. Warto jednak wziąć pod uwagę, że to nie była ankieta dla całej społeczności Overwatcha, co oznacza, że wszystkie Hanzo mainy mogły jej nie wypełnić. Ja mimo wszystko i tak jestem zaskoczony wynikami, dzięki którym może teraz inaczej spojrzę na graczy, których spotykam w swoich grach.

Co sądzicie o wynikach ankiety?

 

źródło: reddit.com

Kategoria:Aktualności
Tagi:, ,

Komentarze

 • Ozziemandias

  To ja jestem pechowcem stulecia, trafiając w 90% na te 3% męskich Hanzo mainów i 0,9% żeńskich Genji mainek 😛

 • DaX

  To jakiś bullshit… nie wiem skąd oni wzięli tą grupę do badania. 70% graczy gra dps’ami (chociaż z jakieś 20% potrafi tak naprawdę). 20% tank, 10% heal xD A jak przychodzi do rankedów to zbierze się takich 6 dps’main, ktoś się zorientuje że ooooo kurde to chyba nie jest meta. W takim momencie ktoś bierze lucka i dps’uje, inny bierze ana i dps’uje a inny reina i macha na lewo i prawo. No i meta jest… ale gówno w głowie zostaje. I na koniec eee do dupy ta meta… zmieniam na HaZNo bo mnie cały czas “zabijajo” xDDDDDD

  • W moich rankedach ja spotykam dziewczynę co kilka gier i nie dziwi mnie to, że grają one w gry. Nie wiem, skąd przyszło ci do głowy, że to mnie najbardziej dziwi 😛

 • Przemek

  *Zenyatta
  Jakoś za każdym razem razi w oczy.

  • Po tym jak to przeczytałem od razu poleciałem zerknąć jak jest napisane w polskiej wersji. Dzięki za uwagę 🙂

Powiązane artykuły