Od teraz publikujemy na BlizzPlanet.pl

Przejdź

Słuchanie i wydawanie poleceń – o roli Lidera w Overwatch

Słuchanie i wydawanie poleceń – o roli Lidera w Overwatch

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, ale w Overwatch istnieją role inne niż role bohaterów. Warto zapoznać się z tym kim jest lider gry.

Każdy wie, że w Overwatch mamy do dyspozycji pulę różnych od siebie bohaterów. Każdy wie również, że podzieleni są oni na funkcje czyli Atak, Obrona, Tank oraz Wsparcie. Podział ten jest oczywisty i sprawia, że jesteśmy w stanie dopasować różnych bohaterów do różnych map i sytuacji w grze. W końcu głównym założeniem gry jest częsta zmiana bohaterów. Mówiąc, że umiemy w nią grać oznacza między innymi, że wiemy jaką postać dobrać do danej sytuacji. Jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę, że w grach typu Overwatch ważne jest jeszcze coś więcej.

W każdej grze zespołowej, również komputerowej niezbędne są osoby pełniące różne funkcje. Potrzebny jest przede wszystkim lider. Lider to osoba, która podejmuje decyzje grupy – to w jakim kierunku idzie, kiedy rozpocząć natarcie, a kiedy się wycofać. Decyduje po prostu co, kiedy i gdzie ma się stać. Rozdziela również zadania dla każdego w drużynie. W e-sporcie nie jest inaczej. Każda drużyna, nawet składająca się z obcych sobie graczy, potrzebuje kogoś kto pociągnie ją do przodu. Czasami tego nie zauważamy, bo wszystko wychodzi dobrze i nie robimy błędów, bądź przeciwnik popełnia ich więcej.

 

W Overwatch rola lidera jest bardzo ważna. Decyduje kiedy powinien nastąpić atak, jak to zrobić, którędy przemknąć po mapie. Często proponuje zmiany bohaterów by zbudować odpowiednią kompozycję. Gracze z dywizji wyższych niż platyna traktują to jako coś oczywistego. Jeśli ktoś wydaje polecenia i to faktycznie działa, to podporządkowanie się jest naturalne. W niższych dywizjach jest to niestety aż tak oczywiste. Jeśli tylko ktoś odezwie się i zaproponuje zmiany to w większości przypadków zostanie co najmniej zignorowany.

Warto w tym miejscu zwrócić również uwagę na pewien aspekt. Spora część ludzi wychodzi z założenia, iż to oni na pewno mają rację. Niechęć podporządkowania się pod czyjeś polecenia wynika często z charakteru. To zjawisko dosyć popularne. Zamiast myśleć o zespole, gracze skupiają się na sobie, co jak doskonale wiemy w tej grze się totalnie nie sprawdza. Najczęściej dzieje się tak w rozgrywkach solo.

Nie znaczy to że nie powinniśmy zwracać uwagi jak decyzje są złe. Warto to robić, bo w końcu wszyscy chcemy wygrać, ale pamiętajcie by robić to kulturalnie i bez niepotrzebnych krzyków.

O tym jak zostać dobrym liderem, dowiecie się już niedługo w drugiej części „O roli Lidera w Overwatch”.

Skomentuj post i wygrywaj nagrody