Od teraz publikujemy na BlizzPlanet.pl

Przejdź

System Pochwał – Interesujące Obserwacje

System Pochwał – Interesujące Obserwacje

Po Blizzconie 2019 zrobiło się bardzo gorąco o Overwatch 2. Data premiery nie została jeszcze ujawniona, dlatego warto wrócić do bardziej przyziemnych spraw. Chciałbym zebrać kilka intersujących faktów na temat systemu pochwał z Overwatch.

System Pochwał

Moduł ten pojawił się w wakacje 2018 roku. Dzięki rozgrywaniu meczów możliwe stało się nagradzanie innych graczy. Mamy wpływ na przyznanie jednej z trzech funkcji: Inicjatywa, Gra Zespołowa i Sportowe Zachowanie. Za głosowanie otrzymuje się także niewiele punktów doświadczenia, co niekiedy jest kluczowe w przypadku awansowania na nowy poziom.

Po określeniu odpowiedniej ilości pochwał, gracz zdobywa kolejny poziom. Maksymalnie można uzyskać 5 poziom pochwał. Niestety nie podano konkretów ile konkretnie trzeba otrzymać punktów, aby móc cieszyć się z nowego levela. Mi także nie udało się rozgryźć tego systemu, ponieważ bardzo dawno wskoczyłem na 5 poziom i taki stan rzeczy się ciągle utrzymuje.

Utrata poziomu

W systemie pochwał nie tylko można awansować, ale także tracić poziomy. Chciałbym zatrzymać się na tym elemencie trochę dłużej. Jeżeli dostaniemy bana, to nasze konto automatycznie zostanie wyzerowane w systemie pochwał. Jest to dość logiczne rozwiązanie, jednak kolejne moje obserwacje, doprowadzają dość do absurdalnych momentów.

Poziomy tracić możemy także grając ze znajomymi. Jeżeli dość długo gramy z naszą paczką, to nie otrzymujemy punktów. Kolegom czy koleżankom z listy znajomych nie możemy oceniać. Dłuższe partyjki mogą doprowadzać do tego, że często będziemy tracić poziomy pochwał. Nie ocenianie innych graczy także może skutkować utratą pozycji. Warto zmieniać tryby rozgrywki, aby od czasu do czasu, otrzymać jakąś pochwałę podczas grania.

Teraz najbardziej niesprawiedliwa część. Jeżeli utracimy połączenie z Internetem podczas rozgrywki, także jesteśmy narażeni na utratę poziomu. Opuszczanie meczów jest niezwykle surowo oceniane w systemie pochwał. Praktycznie po dwóch popuszczeniach jestem „nagradzany” niższym poziomem. System za bardzo nie rozróżnia opuszczenia meczu od utraty połączenia. Traktuje to tak samo.

Jak zatem zachować/zwiększyć swój poziom?

Moim zdaniem najlepiej jest grać samemu. Ze znajomymi zawsze jest raźniej, jednak musimy liczyć się z tym, że będziemy otrzymywać mniej punktów. Przede wszystkim nie opuszczać gier i grać do końca. Nie bluzgać na czacie głosowym czy tekstowym. Jeżeli mamy dość niestabilne połączenie z Internetem, lepiej dać sobie spokój i pograć w coś innego. Oceniać innych graczy po skończonych meczach.

Pamiętaj, że jest to proces długoterminowy. Poziom nie będzie zwiększał się codziennie. Musisz uzbroić się w cierpliwość i systematycznie nad tym pracować.

Jakie są nagrody?

To chyba najciekawszy akapit dla wszystkich zainteresowanych. Blizzard nie ujawnia dokładnie kiedy otrzymamy nasze nagrody, jednak udało mi się trochę dowiedzieć na ten temat. Ilość lootboxów jakie dostaniemy można podstawić pod wzór:

nasz_poziom_pochwał – 1 = ilość otrzymanych_lootboxów

Łupy dostaje się także podczas wydarzeń sezonowych. Są one nagrodami z danego eventu. Piszę to tylko dla przypomnienia, ponieważ nagrody za role przyznawane są zwykle skrzynki.

Kiedy otrzymamy nagrody?

Zbieranie danych zabrało mi ponad rok. Zapisywałem sobie konkretne dni, w których to otrzymywałem lootboxy. Zauważyłem, że znaczenie mają też konkretne godziny.

Przykładowo logując się rano koło 8:00 nie miałem żadnej informacji. Tego samego dnia po godzinie 15:00 miałem przyznane 4 paczki. Starałem się jednak zaokrąglać co do dnia i o to moje wyniki.

Zebrane statystyki

Najszybciej otrzymałem po 12 dniach, najpóźniej po 17 dniach i średnia wyniosła zaokrąglając 14 dni. Mniej więcej po takim czasie spodziewać się możemy upragnionych nagród. Zebrałem 108 lootboxów podczas tego okresu. Logowałem się codziennie do gry i wygrywałem przynajmniej jeden mecz.

Co sądzisz o systemie pochwał? Być może zauważyłeś inne zależności, które mi umknęły? Podziel się swoją wiedzą w komentarzu!

Skomentuj post i wygrywaj nagrody